Wydarzenia

Trzecia odsłona konferencji „ Sięgnij po swoje dobre życie”

15 czerwca odbyła się trzecia edycja konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu “Sięgnij po Swoje Dobre Życie”. Staje się już tradycją, że pomagają mi w organizacji moi pacjenci, co jest doskonałą okazją do ćwiczeń terapeutycznych wspomagających pracę nad poczuciem odpowiedzialności, zaangażowaniem, współpracą w zespole, a szczególnie nad samooceną.

Co działo się na spotkaniu

Na spotkaniu szeroko omawialiśmy fenomen wybaczania. Jest to szczególnie ważny i trudny temat, z którym spotykam się na co dzień w pracy jako psychotraumatolog. Wybaczanie jest kluczowe w procesie terapeutycznym, zwłaszcza dla osób zmagających się z traumatycznymi doświadczeniami, które nie pozwalają im ruszyć dalej. Podczas mojej części wykładu przedstawiłam uczestnikom, jakie konsekwencje niesie za sobą trwanie w poczuciu krzywdy lub winy. Oczywiście nie zabrakło również zachęcającego do podjęcia wysiłku wybaczenia, całego zestawu dobroczynnych korzyści jakich doświadczymy, gdy zrzucimy z siebie ten ciężar.

Ważnym punktem tej części konferencji były warsztaty podczas, których uczestnicy dyskutowali nad tym czym dla nich jest wybaczanie, co mogą zyskać wybaczając oraz co mogą stracić nie wybaczając. Ten moment refleksji pozwolił nie tylko utrwalić wiedzę jaką pozyskali podczas wykładu ale przede wszystkim zmierzyć się z własnymi wyzwaniami w tym obszarze.

Nasza duchowość

Wybaczenie nierozerwalnie związane jest z również naszą duchowością. Stąd nie mogło zabraknąć i tego punktu widzenia. Jako gościa specjalnego na spotkanie zaprosiłam, ks. dr Piotra Dudę, z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Nakreślił on, podczas swojej części wykładu, duchowy aspekt procesu wybaczania. Było to szczególnie istotne dla uczestników wierzących. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wspólnie pokazać, że religia wcale nie jest przeciwnikiem psychologii, a niejednokrotnie razem współpracują, stanowią duże wsparcie i motywację do przełamania własnych barier u pacjentów, a także dają ogromną siłę do tego, by wprowadzić trudne, ale bardzo potrzebne zmiany w swoim życiu.

To nie koniec

Konferencja odbyła się dzięki wsparciu Fundacji Popieram Dolny Śląsk oraz Dolnośląskiemu Centrum Zdrowia Psychicznego. Na zakończenie na uczestników czekał również poczęstunek oraz ciepłe napoje, które umilił jeden z moich pacjentów grający na harmonijce. Wszyscy wyszliśmy naładowani dużą dawką wiedzy i pozytywnej energii. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej odsłony spotkania z cyklu “Sięgnij po Swoje Dobre Życie”.