Wydarzenia

"Sięgnij po swoje dobre życie"

Za nami kolejna konferencja z cyklu „Sięgnij po swoje dobre życie”. Tym razem zorganizowałam ją przy współudziale swoich pacjentów. Mogli się zaangażować i wykazać w przygotowaniu i oprawie samego spotkania. Pomagali między innymi w organizacji recepcji gości i przygotowaniu sali i pozostałych pomieszczeń konferencyjnych. Jedna z pacjentek zorganizowała wystawę swoich prac malarskich, a co było ogromnych zaskoczeniem oraz powodem do radości i satysfakcji, kilka z nich znalazło nabywców. Oczywiście należy wspomnieć, że całe wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Fundacji „Popieram Dolny Śląsk” oraz Dolnośląskiemu Centrum Zdrowia. 

O czym była konferencja

Myślą przewodnią konferencji była samotność i sposoby radzenia sobie z nią. Przyglądaliśmy się zjawisku samotności z kilku perspektyw. Była perspektywa lekarza psychiatry, którą prezentowała Pani dr Joanna Krzemianowska, Była perspektywa terapeutyczna ukazana przez Alinę Adamowicz popularną terapeutkę, autorkę wielu poradników związanych z poprawą jakości życia psychicznego szczególnie dla kobiet. 

Ja zaprezentowałam punkt widzenia psychologa, ale nie tylko. Mogłam się podzielić swoimi doświadczeniami samotności oraz tym co dało mi siłę do przetrwania w trudnych chwilach związanych z moim zdrowiem. Kiedyś intuicja podpowiadała mi co robić, aby przetrwać i się nie poddać, jak korzystać z pomocy i wsparcia innych. Dzisiaj już jako psycholog specjalizujący się między innymi w psychotraumatologii, potrafiłam w sposób profesjonalny uporządkować i nazwać poszczególne stany emocjonalne towarzyszące trudnym chwilom, aby słuchacze zrozumieli i chętniej korzystali ze wsparcia psychologów zanim będzie za późno, aby jeszcze wzbudzić i chronić wewnętrzną motywację do życia i walki o siebie. Czyli tych czynników, których najbardziej brakuje osobom samotnym.

Pacjenci również dzielili się doświadczeniem

Ważnym i emocjonalnym doświadczeniem była historia jednego z moich pacjentów. Przeprowadził nas przez swoją drogę od tego jak stał się samotny, aż do dzisiaj, gdy poradził sobie z uzależnieniem, poznał ludzi, dzięki którym stanął mocno na nogach i sam niesie pomoc potrzebującym. Całe wydarzenie wzbogacone zostało recytacją wiersza, wykonaniem utworów muzycznych i piosenek naszych pacjentów 

Podobnie do poprzedniej edycji naszej konferencji, rozmowom przy poczęstunku nie było końca. Wszyscy czekają na kolejne spotkanie.